Partneri

Čo je optické umenie – op art?

Op-art (skrátené z angl. optical art - optické umenie). Je umeleckým smerom. Spojenie optické ilúzie sa používa ako výraz, ktorý opisuje ako vidíme jednotlivé maľby. Umelec vytvára maľby tak, aby vyzerali ako živé, prípadne vytvárali optické klamy a ilúzie.

Často sa používajú výrazy ako op art umenie, prípadne optické výtvarné umenie. OP ART ale nemusí byť len súčasťou výtvarného umenia, pretože má veľa možností a spôsobov ako dosiahnúť optické klamy a ilúzie.  Jednou z možností je vyobrazenie pomocou 3D grafitov.

Prerie

Umelec vytvára maľby sprejom tak, aby vytvorili optický klam a ilúziu. Je to naozajstné umenie a náročná umelecká práca. Svoju úlohu pri tvorbe jednotlivých malieb zohráva osvetlenie, vzdialenosť človeka od maľby, každý odtieň farby a detail.

Niektoré maľby sa na prvý pohľad môžu zdať napríklad rozmazané tak, ako pozeranie 3D TV bez 3D okuliarov, ale pri správnom pózovaní človeka a použití fotoaparátu je fotoaparát a zrak človeka doslova oklamaný pomocou optického umenia. Používaný výraz trick ART alebo 3D ART.

Ak chcete navštíviť galériu optických klamov a ilúzií, dobre sa zabaviť, navštívte TRIPLAND v Bratislave. Čaká na Vás vrchol optického umenia, galéria optického umenia a ilúzií.